VILNIAUS BALDAI

MUMS IR APIE MUS

TRADICIJOS: KAIP ŽIEMOS ŠVENTES PASITINKA KITOS ŠALYS?

Data: 16 gruodžio, 2020

Kalėdos – viena gražiausių švenčių metuose, tad net ir šiemet, kai jas geriausiu atveju pasitiksime tik pačių artimiausių žmonių rate, Kalėdos vis tiek išliks ypatingos. Įdomu tai, kad nors šios šventės prasmė daugelyje šalių panaši, tradicijos – skiriasi. Todėl kviečiame mintimis pasinerti į kitokias Kalėdas: įdomias, gražias, o kai kada – ir neįprastas.

Vokietija – su baisiuoju padėjėju

Vokietija turi visais metų laikais Kalėdų dvasią palaikančius miestelius, tokius kaip Rotenburgas prie Tauberio, vis dėlto, ši šalis įdomi ne tik tuo. Vokietijoje, kaip ir Austrijoje, Kalėdų Seneliui kompaniją įprastai palaiko ir baisus, rūstus personažas Krampusas, kuris įspėja, kad vaikai turi elgtis gerai.

Australija – vasariškos Kalėdos

Kalėdų metu australai išgyvena vasarą, tad ir ši šventė minima netradiciškai. Štai elnius atstoja kengūros, o pats Kalėdų Senelis pas vaikus neretai atplaukia valtimi, banglente ar kitu vandens transportu. Australų namuose per žiemos šventes galima rasti raudonais žiedais žydinčią puošmeną – Kalėdų krūmą, o per Kalėdas vidurdienį įprastai rengiama iškyla pajūryje. Tai ypač populiaru Sidnėjuje.

Ukraina, pasipuošusi voratinkliais


Dar viena neįprasta Kalėdų puošmena pasižymi Vakarų Ukraina. Čia medžiai puošiami metalu tviskančiais voratinkliais bei vorais ir labiau primena Heloviną. Sena legenda byloja, kad jei per Kalėdas stebuklingas voras aplankys neturtingos šeimos namus, pastarieji virs auksu bei sidabru, todėl ukrainiečiai iki dabar linkę taip puošti kiemą

 

Prancūzija – batai dovanoms dėti

Prancūzai pagrindinį Kalėdų patiekalą pradeda valgyti dar per Kūčias, o jos būna gausios – keptas kalakutas ar antis, kepenėlės, austrės. Ši ilga vakarienė vadinama réveillon. Dovanomis pradedama keistis jau nuo gruodžio 6-osios, Šv. Nikolo šventės. Be to, vaikai nekabina kojinių ant židinio, o šalia palieka batus, vildamiesi, kad ras juos pripildytus dovanų ar saldainių. Graži tradicija, gyvuojanti kelis dešimtmečius, tai kad Prancūzijoje daug vaikų rašo laiškus Kalėdų Seneliui ir, jei tai padaro iki gruodžio 17 d., absoliučiai visi gauna atsakymą. Šiuos atsakymus rašo Liburne įsikūrusi speciali Kalėdų Senelio administracija.

Anglija – su karalienės kalba

Anglų Kalėdų bei Kūčių šventimas turi panašumo į mūsų – advento kalendorius iki švenčių, šv. Mišios Kalėdų išvakarėse bei ryte, daug šventinių patiekalų. Ant Kalėdų stalo būtinai patiekiamas keptas kalakutas su bulvėmis ir, pagal anglišką tradiciją, Jorkšyro pudingas. Tokios šventės neapsieina ir be karalienės Kalėdų kalbos išklausymo, susirinkus prie stalo su artimaisiais.

Suomija – Kalėdos iš anksto

Suomijoje, iš kur ir kilęs Kalėdų Senelis, žiemos šventėms ruošiamasi iš anksto. Likus mėnesiui visur įžiebiamos kalėdinės lemputės, pakabinami šiaudiniai žaisliukai, o pati eglutė puošiama gruodžio 23 d. Neįprasta tai, kad per Kalėdas suomiai sugeba ne tik apsilankyti mišiose, bet ir spėti pasikaitinti pirtyje. O štai Kalėdų Senelis būtinai aplanko kiekvienus namus – vaikai jį pasitinka pasipuošę raudonomis kelnėmis, pilku kostiumėliu ir nykštuko kepure.

%d bloggers like this: