VILNIAUS BALDAI

MUMS IR APIE MUS

Atraskime rudenį – tai tinkamiausias metas susikurti hygge

Data: 2 spalio, 2020

Atėjus rudeniui dažnas mūsų aprimsta: ilgėjantys vakarai ir šąlantis oras skatina susitelkti į vidų, leisti daugiau laiko namuose, pabūti su savo mintimis, branginti akimirkas su artimaisiais. Būtent dėl to šaltuoju sezonu verta prisiminti – o kažkam galbūt dar tik susipažinti – su hygge. Tai daniška jaukumo ir geros savijautos koncepcija, kuri netruko išpopuliarėti visame pasaulyje.

Apie hygge prirašyta daug knygų ir straipsnių, vis dėlto bene geriausiai ją yra ištyrinėjęs Laimės instituto Kopenhagoje įkūrėjas Meikas Wikingas. Jo teigimu, palankiausias metas įgyvendinti hygge yra nuo rudens vidurio iki žiemos pabaigos, kuomet išgyvename tamsiausią metų periodą ir turime ieškoti būdų, kaip pakelti sau nuotaiką. Be to, pasaulyje siaučiant pandemijai ir esant iš dalies apribotoms mūsų kasdienių pramogų galimybėms, hygge nereikalauja išeiti iš namų – būtent šioje saugioje aplinkoje ir geriausia tai įgyvendinti. Wikingo teigimu, hygge nereikalingos didelės pastangos ar investicijos. Tad aptarkime keletą esminių dalykų, kurie padės sukurti jaukumą namuose.

Šviesos šaltiniai

Tikriausiai nėra kitos šalies, kurioje būtų sudeginama tiek daug žvakių, kiek Danijoje. Šis kraštas gyvena dar atšiauresnėje klimato zonoje nei mes, tad natūralu, kad susikurti šilumai, šviesai ir jaukumui danams prireikia papildomų pastangų. Tam pasitelkiama daug žvakių, šviestuvų, o idealiu atveju –  ir židinys. Pastarąjį turi retas mūsų, tad jaukumą namuose galima susikurti naudojant skirtingus šviesos šaltinius: pavyzdžiui, įjungus stalinę lempą ar toršerą ir užsidegus keletą žvakių. Verta atminti, kad tam labiau tinkamos natūralaus vaško žvakės, kurios nekenkia kvėpavimo takams. Priešingu atveju po parafininių žvakių deginimo vertėtų gerai išvėdinti patalpas.

Karšti gėrimai

Kas greičiausiai suteiks šilumos iš vidaus, jei ne karštas gėrimas? Kava, arbata, kakava – kiekvienam pagal skonį. Laikydami rankose šiltą gėrimo puodelį, iškart pasijuntame geriau. Todėl šie gėrimai, atsižvelgiant į paros laiką, pasirinktinai gurkšnojami visą dieną, bene daugiausia dėmesio skiriant kavai.

Kepti skanėstai

Kur karšti gėrimai, ten ir saldūs kepiniai – be jų ne tik danai, bet ir švedai neįsivaizduoja savo popietės. Pastarieji netgi turi kavos ir saldumynų pertraukėlę apibūdinančią sąvoką – fika. Idealiausia, jei tų skanėstų išsikepate patys, tačiau tiks ir iš kepyklėlės. Cinamoninės bandelės, karšto obuolių pyrago gabalėlis – vieni dažniausių pasirinkimų prie karšto gėrimo. Žinoma, neužmirštant saiko jausmo. Svarbiausia – mėgautis skoniu bei akimirka.

Apklotai ir pagalvėlės

Dar vienas dalykas, kuris akimirksniu paverčia kiekvienus namus labiau hygge, yra įvairūs šilti apklotai ir pagalvėlės. Šiems dalykams danai skiria daug dėmesio, nes tai ne tik padeda sukurti jaukumą ir pagyvina aplinką, bet ir leidžia nesunkiai pakeisti patį interjerą. Tereikia pasirinkti mėgstamus atspalvius, raštus ir faktūras.

Artimų žmonių kompanija

Ruduo toks metas, kuomet daugiau būdami namuose galime pagalvoti ir apie kokybiškesnį laiką su šeimos nariais ir artimiausiais draugais. Tad sukurkime jaukią aplinką, paruoškime gardžią vakarienę, bendraukime, dalykimės įdomiomis istorijomis, žaiskime kortomis ar kitaip įsitraukime į buvimą kartu.

Įtraukianti knyga

Hygge leidžia patirti laimę dėl paprastų malonumų. Vienas iš jų – tai knyga, kuri leidžia pasinerti į nuotykių sūkurį, o gal – atvirkščiai, panardina į filosofines būties gelmes. Bet kuriuo atveju, gera knyga praturtina gyvenimą. Tad, jei vasarą atidėliojote knygų skaitymą dėl gero oro ir jo suteikiamų galimybių būti gamtoje, dabar galite grįžti prie šio pomėgio.

Patogūs drabužiai

Gražus, gal net pačių nusimegztas, megztinis ar kardiganas, šiltos kojinės, patogios kelnės – tai drabužiai, kuriuos gera ir patogu vilkėti namuose, jaukiai įsitaisius ant krėslo ir skaitant knygą, žvelgiant į žvakės liepsną ir mėgaujantis ramybe. Todėl nenuostabu, kad patogių drabužių pasirinkimas irgi įeina į hygge koncepciją.

 

 

 

„Obuolių trupiniuotis su avižiniais dribsniais“

Lengvas ir greitas desertas, kuriam reikalingus produktus tikriausiai galima rasti kiekvienoje virtuvėje. Juos susluoksniuoti ir įdėti į orkaitę užtruks vos apie 15 minučių, o dar po maždaug pusvalandžio bus galima ragauti.

Reikės (4 porcijoms):

  • 4 didelių arba 8 mažų obuolių;
  • 50 gramų cukraus;
  • 0,5 arbatinio šaukštelio cinamono;
  • 160 gramų avižinių dribsnių;
  • 50 gramų sviesto.

Gaminame:

  • Obuolius nulupti, išimti sėklalizdžius, supjaustyti kubeliais. Užberti du arbatinius šaukštelius cukraus, pusę šaukštelio cinamono ir išmaišyti;
  • Avižinius dribsnius sumaišyti su likusiu cukrumi. Tuomet sudėti smulkesniais gabaliukais supjaustytą sviestą ir trinti tarp pirštų, kol dribsniai juo „apsivels“;
  • Ant nedidelių porcijinių indelių (arba didesnio kepimo indo) dugno paskirstyti obuolius, juos užkloti avižinių dribsnių ir sviesto mase;
  • Kepti 190 laipsnių karštumo orkaitėje maždaug pusvalandį;
  • Skaniausias dar šiltas (bet gardus ir šaltas) su kava ar arbata. Galima patiekti su vaniliniais ledais, papuošti mėtos lapeliu.

Skanaus!

 

%d bloggers like this: